mar 18, 2020

SCREENCASTIFY – NAGRAJ FILM INSTRUKTAŻOWY SWOIM UCZNIOM

Zawieszenie zajęć w szkole nie zwalnia katechetów z obowiązku świadczenia pracy. Bardzo ważne jest, żeby w tym czasie wspierać uczniów i przekazywać im materiały do samodzielnej pracy w domu. Minister Edukacji zaapelował do nauczycieli, żeby jak najszybciej – jeśli dotąd nie pracowali z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych – zapoznali się z nowymi metodami nauczania i wykorzystywali je podczas opracowywania lekcji online. Prosi również o rozwagę w ilości przekazywanych materiałów.

 

Przesłanie uczniom kilku linków czy PDF-ów z materiałem do przyswojenia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie można korzystać z wielu możliwości, dzięki którym samodzielna praca uczniów będzie ciekawym doświadczeniem. Aby pomóc Wam w organizacji zdalnego nauczania będziemy prezentować wybrane narzędzia TIK oraz uczyć jak z nich korzystać.

 

Bardzo ciekawym narzędziem, dzięki któremu można rejestrować pulpit wraz z dźwiękiem i obrazem z kamery internetowej jest Screencastify. Jest to narzędzie oferowane przez Google i daje nauczycielowi duży wachlarz możliwości. Bezpłatne rozszerzenie Chrome po zainstalowaniu, pozwala szybko i prosto nagrać film instruktażowy dla uczniów.

 

Screencastify występuje w 2 wersjach: darmowej i Premium. Darmowa wersja to Screencastify Lite obejmuje nagrywanie za darmo przez 5 minut, edycja filmu, automatyczne zapisywanie na Dysku Google.

 

Film poniżej przedstawia w jaki sposób zainstalować Screencastify. Został nagrany właśnie przy użyciu tego narzędzia.

 

 

 

Po zainstalowaniu, w przeglądarce pojawi się nowa ikonka w , górnym rogu.

 

 

Po kliknięciu wyświetli się menu rozszerzenia. Wybierz co chcesz nagrać kartę przeglądarki, cały pulpit czy kamerką internetową.


 

Aby nagrać narrację za pomocą mikrofonu włącz przełącznik obok mikrofonu. Jeśli chcesz uwzględnić kamerę internetową jako część nagrania włącz przełącznik obok nagrania osadź kamerę internetową.

 

Kliknij  RECORD. Zobaczysz i usłyszysz odliczanie, a następnie zacznie się nagrywanie.

Jeśli chcesz zakończyć nagrywanie, ponownie kliknij ikonkę rozszerzenia i kliknij przycisk zatrzymania.

 

 

 

Po zakończeniu nagrania nastąpi automatyczne przejście do strony wideo nagrania, na której możesz zapisać, udostępnić swoje nagranie lub je edytować.